Grupa ludzi strzela do siebie z urządzeń przypominających broń – nie brzmi zbyt ostrożnie, lecz już podczas samej rozgrywki wbrew pozorom zobaczysz, iż paintaball jest bezpieczny. Przed rozpoczęciem każdej gry przedstawiane są szczegółowe zasady bezpieczeństwa. Jeśli będziesz je stosować unikniesz nieprzyjemności.

Aby przygotować Cię do gry otrzymujesz specjalną maskę, która jest oczyszczona i zdezynfekowana. Wszystkie maski są uniwersalne, abyś mógł dostosować rozmiar do swoich preferencji. Chroni ona twarz i uszy, dlatego ważne jest aby była odpowiednio dopasowana. Maski posiadają zintegrowane gogle wykonane z tworzywa, które wytrzymuje bez szwanku uderzenie kulki nawet z bliskiej odległości. Jeśli posiadasz wadę wzroku i nosisz okulary, załóż soczewki dla wygody gry. Gdy nie masz takiej możliwości, spokojnie okulary mieszczą się do masek, lecz na pewno jest to mniej komfortowe. Zakazane jest oczywiście ściąganie maski podczas gry oraz uciskanie jej do twarzy.

Ważne jest abyś zachował odpowiednią odległość między zawodnikami. Bezpieczna odległość wynosi 3-5m. Im bliżej strzelasz do przeciwnika, tym strzał może spowodować większe uczucie dyskomfortu. Dodatkowo powinieneś pamiętać o zabezpieczeniu broni przed i po rozgrywce specjalnymi nakładkami. Taki mało znaczący gadżet eliminuje niebezpieczeństwo przypadkowych wystrzałów.

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest szczegółowe zwracanie uwagi na to jak się poruszasz. Rozgrywki odbywają się w lesie, gdzie nie braknie wystających korzeni drzew oraz gałęzi. Gdy pogoda nie dopisuje, istotne jest abyś poruszał się ostrożnie.